Κινηματογράφος | ΟΣΚΑΡ 2018: Με 13 υποψηφιότητες «Η Μορφή του Νερού»

Ανακοινώθηκαν οι υποψηφιότητες για την 90η Τελετή Απονομής των Βραβείων Οσκαρ. Δείτε παρακάτω αναλυτικά τις υποψηφιότητες των φετινών βραβείων. Η βραδιά θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 4 Mαρτίου 2018 (Ξημερώματα Δευτέρας ώρα Ελλάδας) με παρουσιαστεί τον Τζίμι Κίμελ.

Με τις περισσότερες υποψηφιότητες (13) για τον Γκιγιέρμο Ντελ Τόρο και την ταινία του «Η μορφή του νερού» η οποία απέσπασε και τον Χρυσό Λέοντα στο Φεστιβάλ της Βενετίας. Υποψηφιότητες μεταξύ άλλων καλύτερης ταινίας, σκηνοθεσίας και Α’ γυναικείου ρόλου για την Σάλι Χόκινς. Ακολουθούν η «Δουνκέρκη» του Κρίστοφερ Νόλαν (με 8 υποψηφιότητες) και το «Τρεις Πινακίδες έξω από το Έμπινγκ στο Μιζούρι» του Μάρτιν ΜακΝτόνα (7 υποψηφιότητες), η «Αόρατη Κλωστή» του Πολ Τόμας Αντερσον (με 6 υποψηφιότητες) και οι ταινίες «Lady Βird» και «Να Με Φωνάζεις Με Το Ονομά Σου» (με 5 υποψηφιότητες).

Αναλυτικά όλες οι φετινές υποψηφιότητες:

Καλύτερη Ταινία
H Μορφή του Νερού
Οι Τρεις Πινακίδες Εξω από το Εμπινγκ, στο Μιζούρι
Lady Bird
Τρέξε!
Δουνκέρκη
Να Με Φωνάζεις Με το Ονομά Σου
The Post: Απαγορευμένα Μυστικά
H Πιο Σκοτεινή Ωρα
Αόρατη Κλωστή

Σκηνοθεσία
Γκιγιέρμο Ντελ Τόρο (H Μορφή του Νερού
Γκρέτα Γκέργουιγκ (Lady Bird)
Τζόρνταν Πιλ (Τρέξε!)
Πόλ Τόμας Αντερσον (Αόρατη Κλωστή)
Κρίστοφερ Νόλαν (Δουνκέρκη)

Α Ανδρικός Ρόλος
Γκάρι Ολντμαν (H Πιο Σκοτεινή Ωρα)
Ντάνιελ Ντέι Λιούις (Αόρατη Κλωστή)
Τίμοθι Σαλαμέ (Να Με Φωνάζεις Με το Ονομά Σου)
Ντάνιελ Καλούγια (Τρέξε!)
Ντένζελ Γουάσινγκτον (Roman J. Israel, Esq.)

Α’ Γυναικείος Ρόλος
Φράνσις ΜακΝτόρμαντ (Οι Τρεις Πινακίδες Εξω από το Εμπινγκ, στο Μιζούρι)
Μάργκο Ρόμπι (Εγώ, η Τόνια)
Μέριλ Στριπ (The Post: Απαγορευμένα Μυστικά)
Σίρσα Ρόναν (Lady Bird)
Σάλι Χόκινς (H Μορφή του Νερού)

Β’ Ανδρικός Ρόλος

Σαμ Ρόκγουελ (Τρεις Πινακίδες Εξω από το Εμπινγκ στο Μιζούρι)
Γουίλεμ Νταφόε (The Florida Project)
Γούντι Χάρελσον (Οι Τρεις Πινακίδες Εξω από το Εμπινγκ στο Μιζούρι)
Ρίτσαρντ Τζένκινς (H Μορφή του Νερού)
Κρίστοφερ Πλάμερ (Ολα τα Λεφτά του Κόσμου)

Β’ Γυναικείος Ρόλος
Αλισον Τζάνεϊ (Εγώ, η Τόνια)
Λόρι Μέτκαλφ (Lady Bird)
Οκτάβια Σπένσερ (H Μορφή του Νερού
Μέρι Τζ. Μπλάιτζ (Mudbound)
Λέσλι Μάνβιλ (Αόρατη Κλωστή)

Χρυσά Βατόμουρα 2018:
Δείτε τις υποψήφιες ταινίες

Καλύτερη ταινία Κινουμένων Σχεδίων
Τhe Boss Baby
The Breadwinner
Coco
Φερδινάνδος
Loving Vincent

Μικρού μήκους ταινία Κινουμένων σχεδίων
Lou
Dear Basketball
Revolting Rhymes
Negative Space
Garden Party

Διασκευασμένο Σενάριο
Τζέιμς Αϊβορι (Να Με Φωνάζεις Με το Ονομά Σου)
Ααρον Σόρκιν (Molly’s Game)
Σκοτ Νιουστάντερ και Μάικλ Χ. Γουέμπερ (The Disaster Artist)
Ντι Ρις και Βέρτζιλ Γουίλιαμς (Mudbound)
Σκοτ Φρανκ, Τζέιμς Μάνγκολντ, Μάικλ Γκριν (Logan)

Πρωτότυπο Σενάριο
Μάρτιν ΜακΝτόνα (Οι Τρεις Πινακίδες Εξω από το Εμπινγκ στο Μιζούρι)
Γκρέτα Γκέργουιγκ (Lady Bird)
Τζόρνταν Πιλ (Τρέξε!)
Γκιγιέρμο Ντελ Τόρο και Βανέσα Τέιλορ (H Μορφή του Νερού)
Εμιλι Β. Νόρτον και Κουμάιλ Ναντζιάνι (Ερωτας Μετ’ Εμποδίων)

Διεύθυνση Φωτογραφίας

Ρότζερ Ντίκινς (Blade Runner 2049)
Χόιτε βαν Χόιτεμα (Δουνκέρκη)
Νταν Λόστσεν (H Μορφή του Νερού)
Μπρούνο Ντελμπονέλ (H Πιο Σκοτεινή Ωρα)
Ρέιτσελ Μόρισον (Mudbound)

Καλύτερο Ντοκιμαντέρ
Abacus: Small Enough to Jail
Faces Places
Icarus
Last Men in Aleppo
Strong Island

Ντοκιμαντέρ μικρού μήκους
Heroin (e)
Edith+Eddie
Knife Skills (Thomas Lennon)
Traffic Stop
Heaven Is a Traffic Jam on the 405

Μικρού μήκους ταινία
The Eleven O’Clock
The Silent Child
My Nephew Emmett
DeKalb Elementary
Watu Wote: All of Us

Καλύτερη Ξενόγλωσση Ταινία
Μια Φανταστική Γυναίκα του Σεμπάστιαν Λέλιο (Χιλή)
The Insult του Ζιάντ Ντουεϊρί (Λίβανος)
Χωρίς Αγάπη του Αντρέι Ζβιάγκιντσεφ (Ρωσία)
Η Ψυχή και το Σώμα της Ιλντικο Ενιέντι (Ουγγαρία)
Το Τετράγωνο του Ρούμπεν Εστλουντ (Σουηδία)

Μοντάζ
Δουνκέρκη
H Μορφή του Νερού
Εγώ, η Τόνια
Οι Τρεις Πινακίδες Εξω από το Εμπινγκ, στο Μιζούρι
Baby Driver

Ηχητικό Μοντάζ
H Μορφή του Νερού
Δουνκέρκη
Blade Runner 2049
Star Wars: Οι Τελευταίοι Jedi
Baby Driver

Μίξη Ηχου
H Μορφή του Νερού
Δουνκέρκη
Blade Runner 2049
Star Wars: Οι Τελευταίοι Jedi
Baby Driver

Καλλιτεχνική Διεύθυνση
H Μορφή του Νερού
Δουνκέρκη
Η Πεντάμορφη και το Τέρας
Blade Runner 2049
H Πιο Σκοτεινή Ωρα

Μουσική
Οι Τρεις Πινακίδες Εξω από το Εμπινγκ, στο Μιζούρι
Δουνκέρκη
H Μορφή του Νερού
Αόρατη Κλωστή
Star Wars: Οι Τελευταίοι Jedi

Τραγούδι
Remember (Coco)
This is Me (The Greatest Showman)
Mighty River (το Mudbound)
Stand up for Something (Marshall)
The Mystery of Love (Να Με Φωνάζεις Με το Ονομά Σου)

Μεϊκάπ – κομμώσεις
Βικτώρια & Αμπντούλ
H Πιο Σκοτεινή Ωρα
Θαύμα

Κοστούμια
Αόρατη Κλωστή
Η Πεντάμορφη και το Τέρας
H Πιο Σκοτεινή Ωρα
Βικτώρια & Αμπντούλ
H Μορφή του Νερού

Ειδικά Εφέ
Blade Runner 2049
Φύλακες του Γαλαξία 2
Ο Πλανήτης των Πιθήκων: Η Σύγκρουση
Star Wars: Οι Τελευταίοι Jedi
Κονγκ: Η Νήσος του Κρανίου