Οι νικητές των 20ων Θεατρικών Βραβείων Κοινού Αθηνοράματος

0
Το παιχνίδι της σφαγής, από το θέατρο Rex-Μαρίκα Κοτοπούλη του Εθνικού Θεάτρου

Τα Θεατρικά Βραβεία Κοινού 2018 από το αθηνόραμα απονεμήθηκαν την Δευτέρα 12 Νοεμβρίου στην αίθουσα «Αλεξάνδρα Τριάντη» του Μεγάρου Μουσικής Αθηνών, σε μια επετειακή βραδιά, αφιερωμένη στα 20 χρόνια του θεσμού.

Καλύτερη παράσταση για τη σεζόν 2017 – 2018 αναδείχθηκε σύμφωνα με την κρίση των αναγνωστών του Αθηνοράματος και του athinorama.gr το «Παιχνίδι της Σφαγής» του Εθνικού Θεάτρου, που συγκέντρωσε συνολικά έξι βραβεία, μεταξύ αυτών και το πρώτο βραβείο σκηνοθεσίας για τον Γιάννη Κακλέα.

Την επετειακή τελετή απονομής παρουσίασαν ο Άκης Σακελλαρίου και ο Γιώργος Παπαγεωργίου, ο πρώτος εκπροσωπώντας την ιστορία και το παρόν των Θεατρικών Βραβείων ενώ ο δεύτερος το μέλλον του θεσμού, φτάνοντας με «ψηφιακό» downloading από το 2028 και την τελετή απονομής των 30ων Θεατρικών Βραβείων.

Μαζί θυμήθηκαν τις καλύτερες παραστάσεις της εικοσαετίας μέσα από τις βραβεύσεις τους, τους πιο πολυβραβευμένους καλλιτέχνες, τις ατάκες που άφησαν εποχή, αλλά και κάποιες μαγικές στιγμές που η αίθουσα συγκλονίστηκε από το χειροκρότημα, παρουσία πάνω από 1000 ανθρώπων του θεάτρου και του πολιτισμού και αναγνωστών του αθηνοράματος.

Δείτε αναλυτικά τα βραβεία:

Καλύτερη Παράσταση
1ο Βραβείο: Το Παιχνίδι της Σφαγής
2ο Βραβείο: Αρίστος
3ο Βραβείο: Η Αγριόπαπια
3ο Βραβείο: Ήρωες

Σκηνοθεσία 
1ο Βραβείο: Γιάννης Κακλέας («Το Παιχνίδι της Σφαγής»)
2ο Βραβείο: Δημήτρης Τάρλοου («Η Αγριόπαπια»)
3ο Βραβείο: Κωνσταντίνος Μαρκουλάκης («Ο Φάρος»)

Ανδρικός ρόλος
1ο Βραβείο: Γιώργος Μιχαλακόπουλος («Το Τίμημα»)
2ο Βραβείο: Οδυσσέας Παπασπηλιόπουλος («Ο Φάρος»)
3ο Βραβείο: Ιεροκλής Μιχαηλίδης («Ήρωες»)
3ο Βραβείο: Δημήτρης Πιατάς («Ήρωες»)
3ο Βραβείο: Γιάννης Φέρτης («Ήρωες»)

Γυναικείος ρόλος
1ο Βραβείο: Ελένη Ουζουνίδου («Αρίστος»)
2ο Βραβείο: Ρένη Πιττακή («Misery»)
3ο Βραβείο: Ιωάννα Παππά («Άμλετ»)

Σκηνογραφία 
1ο Βραβείο: Σάκης Μπιρμπίλης – Γιάννης Κακλέας («Το Παιχνίδι της Σφαγής»)
2ο Βραβείο: Γιώργος Χατζηνικολάου («Η Λάμψη Μιας Ασήμαντης Νύχτας»)
3ο Βραβείο: Μανόλης Παντελιδάκης («Μαντάμ Σουσού»)

Ενδυματολογία
1ο Βραβείο: Ελένη Μανωλοπούλου («Το Παιχνίδι της Σφαγής»)
2ο Βραβείο: Νίκος Χαρλαύτης – Σοφία Νικολαϊδη («Μαντάμ Σουσού»)
3ο Βραβείο: Κλερ Μπρέισγουελ («Καντίντ ή Η Αισιοδοξία»)

Μουσική σύνθεση
1ο Βραβείο: Σταμάτης Κραουνάκης («Duende»)
2ο Βραβείο: Σταύρος Γασπαράτος («Το Παιχνίδι της Σφαγής»)
3ο Βραβείο: Nalyssa Green («Η Αγριόπαπια») 

Σχεδιασμός φωτισμού
1ο Βραβείο: Αλέκος Αναστασίου («Η Αγριόπαπια»)
2ο Βραβείο: Σάκης Μπιρμπίλης («Το Παιχνίδι της Σφαγής»)
3ο Βραβείο: Σοφία Αλεξιάδου («Καντίντ ή Η Αισιοδοξία»)

Σχεδιασμός ήχου
1ο Βραβείο: Μίνως Μάτσας («Ο Φάρος»)

Τα βραβεία πραγματοποιούνται με την υποστήριξη της Περιφέρειας Αττικής και του Περιφερειακού Ταμείου Ανάπτυξης Αττικής.

Δείτε επίσης